ul. Słowackiego 2, Kluczbork
609 825 187
anna@fizjosensikids.pl

Metoda NDT-Bobath

Anna Pindel-Kapuścińska

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath powstała w Londynie w latach 40. XX wieku.

Jej autorem jest małżeństwo – fizjoterapeutka Berta i neurolog Karel Bobath.

Metoda NDT-Bobath to rodzaj fizjoterapii, stosowanej z powodzeniem u niemowląt, dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi i ortopedycznymi oraz prezentującymi opóźnienia rozwojowe.

Metodę NDT-Bobath dla niemowląt opracowały fizjoterapeutka Mary Quinton i lekarka Elsbeth Koeng. Metodę doskonalono równocześnie z nowymi osiągnięciami w zakresie medycyny, głównie w zakresie neurofizjologii, i obecnie stosuje się ją na całym świecie.

Rehabilitacja dzieci metodą Bobath ma pomóc chorym maluchom we wszechstronnym rozwoju i osiągnięciu niezależności na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie centralnego układu nerwowego (CUN).

W jaki sposób usprawniać dzieci za pomocą metody NDT-Bobath? Oto główne zasady:

1.  normalizowanie tonusu mięśniowego poprzez zastosowanie odpowiednich technik już od pierwszych miesięcy życia dziecka, zatrzymywanie ruchu w wybranej jego fazie, utrzymywanie osiągniętej pozycji przez jakiś czas,

2.  hamowanie nieprawidłowych reakcji odruchowych;

3.  wyzwalanie ruchów w formie jak najbardziej zbliżonej do ruchów prawidłowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych – głowy, szyi, obręczy barkowej i miednicznej;

4.  utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.

Trzeba pamiętać, że terapeuta ma ćwiczyć całe ciało dziecka, a nie tylko poruszać wybranymi kończynami. Praca z całym ciałem pozwala dynamicznie aktywizować niemowlę. Każdy ruch powinien być odpowiednio przygotowany i połączony z przemieszczaniem środka ciężkości i ciężaru ciała. Tempo, rodzaj i rytm ćwiczeń ustala się indywidualnie dla każdego dziecka.

Maluch podczas rehabilitacji metodą Bobath nie powinien płakać, gdyż płacz minimalizuje skuteczność leczenia.

Za dobór ćwiczeń i szkolenie rodziców w zakresie stymulacji chorego dziecka odpowiada doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Terapia metodą Bobath jest kontynuowana w warunkach domowych. Ćwiczenia można wykonywać podczas karmienia dziecka, zabiegów pielęgnacyjnych, noszenia na rękach czy podczas zabawy.

Ćwiczenia wprowadzane według metody NDT-Bobath odznaczają się następstwem rozwojowym. Najlepiej, by terapia za pomocą metody Bobath rozpoczęła się przed 6. miesiącem życia dziecka. Terapia NDT-Bobath nie stanowi sztywnej koncepcji czy teorii, ale nastawiona jest na ciągłe modyfikowanie oddziaływań terapeutycznych, by w jak największym stopniu pomóc pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi.


Źródło: WP Pareting