ul. Słowackiego 2, Kluczbork
609 825 187
anna@fizjosensikids.pl

Światowy Dzień Zespołu Downa

Anna Pindel-Kapuścińska

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa, to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (DSI) ustanowione w 2005 roku, na którym od 2012 roku sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zespól Downa związany jest z zaburzeniem – trisomią 21 chromosomu.

Ludzie z zespołem downa od tzw. zdrowych, często zaznają wiele przykrości. Każdy cierpiący to często bardzo trudna historia. Dzisiaj, przy coraz sprawniejszej opiece, osoby chore dożywają późnego wieku. Problemem jest jednak, co się dzieje z taką osobą po śmierci rodziców – opiekunów. Przyzwyczajeni do ciepła i miłości, często lądują w przytułkach – domach opieki, co jest dla nich wielkim cierpieniem. (źródło: https://www.salon24.pl/u/gotowynawszystko/943443,21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa-2019)

Z okazji Dnia Zespołu Downa na całym świecie są organizowane różne wydarzenia takie, jak: Dzień Kolorowej Skarpetki, pikniki i zloty dla rodzin dzieci z Zespołem Downa, zawody integracyjne, gale artystyczne i bankiety. Do obchodów można przyłączyć się z dowolnego miejsca na Ziemi – zakładając kolorowe skarpetki, szczególnie nie do pary, a najlepiej już trzy (bo przy Zespole Downa występują 3 chromosomy w 21 parze) – oraz śledząc i przekazując dalej informację o tej akcji w mediach społecznościowych. (źródło: http://dziennikarstwo.wroclaw.pl/skarpetki-pary-swiatowy-dzien-zespolu-downa/)

Możliwość komentowania została wyłączona.